Archive for 2010

LiveGO yayında

28, Oct 2010

Bir süredir üzerinde çalıştığımız, göz bebeğimiz, projemiz LiveGO beta yayınına başladı. LiveGO, internet üzerinde aktif olarak kullanılan servisleri bir araya getiriyor. Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini, MSN, GTalk gibi IM hesaplarını, Hotmail ve GMail e-posta hizmetlerini bir arada sunan LiveGO yu bir kere kullandıktan sonra vazgeçemeyeceksiniz.

Her açıldığında 16px büyüyen, sık kullananın hatta iki monitor kullananın canını oldukça sıkan bul / değiştir penceresi için patch yayınlandı sonunda. İndirmek için tıklayın.

Flash veya Flex geliştirirken büyük kolaylıklar sağlayan Ensemble firmasının geliştirdiği Tofino nun Visual Studio 2010 için extensionu çıkmış. Flex SDK sı ile birlikte buradan, sadece extension u buradan indirebilirsiniz.

Visual Studio geliştirme ortamı gerçekten çok başarılı. Özellikle 2010 versiyonu çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Ancak javascript sanki üvey evlat, IDE tarafında atıl bırakılmış. VS 2010 extensions ile bu açığı kapatmak mümkün. Eski plugin mimarisine göre çok farklı olan extensions ile ilgili örnekleri internette bulabilirsiniz. Aşağıda bahsadeceğim extension aslında internette bulunan bir kaç önemli örnek üzerinde […]

Visual Studio 2010 da kes / kopyala yaparken “Insufficient available memory to meet the expected demands of an operation at this time, possibly due to virtual address space fragmentation. Please try again later.” hatası alıyorsanız şu linkteki patch i kurmanız sorunu ortadan kaldıracaktır.

Bugün itibariyle Qt 4.6.3 sürümü ve Qt Visual Studio Add-in (1.1.5) yayınlandı. Binary olarak indirmek isteyenler http://qt.nokia.com/downloads adresinden, yok ben kaynak kodunu alayım diyenler http://qt.gitorious.org/ adresinden ulaşabilirler.

Netbeans OTF fontlarını kullanmayı desteklemiyor henüz. Bu yüzden sudo aptitude install ttf-inconsolata ile Inconsolata fontunu yükleseniz bile Netbeans font listesinde göremeyeceksiniz. Kevin kardeşimiz bu fontu TTF e çevirmiş ve kullanıma sunmuş. Yüklemek için terminalde aşağıdaki komutları çalıştırın. Detaylı bilgi için tıklayın. cd ~/.fonts/ wget http://kevin.vanzonneveld.net/docs/install_the_best_coding_font/Inconsolata.ttf sudo echo “Refreshing cache…” sudo fc-cache -f -v sudo echo […]

Netbeans, sanirim java kaynakli, fontları düzgün render etmiyor. Düzeltmek için netbeans.conf dosyasında netbeans_default_options sonuna -J-Dawt.useSystemAAFontSettings=lcd ekleyin. useSystemAAFontSettings hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Siz de benim gibi linux ta su yetkisi olmadan rahat edemiyorsanız yapmanız gereken shell deyken sudo -s komutuyla şifrenizi girerek önce su yetkisini alın. Daha sonra gedit /etc/sudoers komutuyla sudoers dosyasını açın. Bu dosyanın sonuna kullaniciadi ALL=(ALL) NOPASSWD:ALL satırını ekleyin. Artık kullanıcınız su yetkilerine sahip. Riskli olduğunu da lütfen göz ardı etmeyin.

PHP mailer

27, Feb 2010

Çok iyi özelliklere sahip, oldukça kullanışlı ve küçücük bir dosya. PHP ile mail göndermek istiyorsanız mutlaka denemelisiniz. http://phpmailer.worxware.com/


top